Vsak posameznik ima vpliv in je odgovoren za okolje, v katerem živi. Prvi korak na poti do trajnostnega koncepta, ki zagotavlja čisto okolje tudi za prihodnje generacije, je premišljeno in odgovorno ravnanje pri vsem, kar počnemo.
Pomemben sklop varovanja okolja je skrb za vodo. Medtem ko voda pokriva preko 70 odstotkov našega planeta, je sladke vode le nekaj odstotkov, še precej manj je dostopne pitne vode. Pitne vode torej ni v izobilju, zato je preudarno ravnanje še toliko pomembnejše.
Kaj lahko za vodo naredimo sami?
- Pijmo vodo iz pipe. Je bolj zdrava od ustekleničene, vedno sveža, cenejša in manj obremenjuje okolje.
- Za hladne napitke imejmo vrč z vodo vedno v hladilniku in ne čakajmo vsakič, da iz pipe priteče hladna voda.
- Med umivanjem zob zaprimo pipo, s tem prihranimo dragoceno dobrino za pomembne stvari.
- Preverimo stanje naših pip in redno menjavajmo tesnila, saj iz pipe, ki kaplja, dnevno steče tudi več litrov vode.
- Namesto kopanja izberimo tuširanje. Vsakodnevno tuširanje skrajšajmo za minuto ali dve in prihranimo do 500 litrov vode na mesec.
- Izberimo mila, šampone, čistila in praške brez fosfatov in drugih vodi škodljivih snovi.
- Posodo pomivajmo v pomivalnem stroju, saj je ta veliko varčnejši pri porabi vode. Če ga nimamo, pred pomivanjem napolnimo korito z vodo in ne puščajmo vode prosto teči.
- Tudi vodo reciklirajmo in uporabljajmo ponovno, s tem lahko v štiričlanski družini zmanjšamo porabo kar za tretjino.
- Za zalivanje vrta namesto pitne vodo iz pipe uporabljajmo deževnico. Pred zalivanjem se vedno prepričajmo, ali ne bo morda deževalo.
- Za izdelavo bombažne kratke majice povprečno porabijo 2.700 litrov vode, za kavbojke pa 11.000 litrov. Tehtno premislimo, ali res potrebujemo nove in če že, stare predelajmo in ponovno uporabimo za druge namene.